לפני שנרשמים לתואר בוגר

מה אפשר לעשות עם תואר במתמטיקה?

הכלים שמקנה תואר במתמטיקה שימושיים בתחומי ידע רבים במדע ובטכנולוגיה, אך מעבר לכך, תואר במתמטיקה מקנה יכולת חשיבה אנליטית, העומדת ביסוד המדע והטכנולוגיה המודרניים. בוגרי תואר ראשון במתמטיקה ממשיכים בד"כ בכיוונים הבאים:

  • קריירה בטכנולוגיה עילית (היי-טק) ומוסדות כלכליים (בנקים, חברות ביטוח, קרנות גידור...)
  • המשך לתואר מתקדם, עם אפשרות לפתח קריירה אקדמית.
  • המשך לתואר מתקדם בתחום מדעי אחר (לאחר השלמות מתאימות).
  • הוראת מתמטיקה באוניברסיטה\מכללות.
  • הוראת מתמטיקה בבתי ספר (לאחר השלמת תעודת הוראה ו\או דרישות אחרות של משרד החינוך). 

ראו גם בקישורים כאן.

 

מה ההבדל בין לימודי מתמטיקה בתיכון ובאוניברסיטה?

ההבדל העיקרי הוא בגישה. בתיכון הדגש הוא על למידת שיטות חישוב וביצוע חישובים, לעיתים רבות בלי הסבר ועם הרבה תרגול ושינון. לעומת זאת, לימודי המתמטיקה באוניברסיטה הם הרבה יותר רעיוניים, עם דגש רב על הבנת המנגנונים וההגדרות שמתחת לפני השטח. למעשה, שנה א' היא שנה שמטרתה ללמוד את שפת המתמטיקה, ויש מידה לא קטנה של חזרה על החומר של התיכון מנקודת מבט מודרנית ומדעית יותר. בהמשך התואר נחשפים לחומר מתקדם יותר.

מה הסיכויים שלי להצליח בלימודי המתמטיקה?

אם הייתם תלמידים טובים במתמטיקה בביה"ס התיכון, תוכלו להניח שתסיימו בהצלחה את לימודי הבוגר במתמטיקה אם תשקיעו בהם את המאמץ הדרוש. 

עם זאת, חשוב לדעת שלימודי המתמטיקה באוניברסיטה עמוקים וקשים יותר מבתיכון. כמו לימודי שפה, דרוש זמן ומאמץ עד שמגיעים אפילו למיומנות בסיסית. התואר תוכנן כדי לאפשר זמן הסתגלות, אך הקצב עדיין גבוה והקורסים מלאים ברעיונות חדשים שעיכולם דורש מאמץ אמיתי. לכן, גם תלמידים שהצטיינו בלימודי המתמטיקה בתיכון יצטרכו להשקיע מאמץ ניכר בלימודים על מנת להצליח.

 

כיצד עלי להתכונן ללימודי המתמטיקה באוניברסיטה?

חשוב מאוד שתתכוננו ללימודי שנה א' במתמטיקה, כי הם המפתח להצלחה בכל לימודי המתמטיקה לתואר הבוגר. עבור רבים זו השנה הקשה ביותר, מאחר שהיא כרוכה בהסתגלות לרעיונות חדשים וזרים. החוג מציע כמה כלים שיכולים לעזור: