תואר בוגר (ראשון)

מה אפשר לעשות עם תואר במתמטיקה?

הכלים שמקנה תואר במתמטיקה שימושיים בתחומי ידע רבים במדע ובטכנולוגיה, אך מעבר לכך, תואר במתמטיקה מקנה יכולת חשיבה אנליטית, העומדת ביסוד המדע והטכנולוגיה המודרניים. בוגרי תואר ראשון במתמטיקה ממשיכים בד"כ בכיוונים הבאים:

  • קריירה בטכנולוגיה עילית (היי-טק) ומוסדות כלכליים (בנקים, חברות ביטוח, קרנות גידור...)
  • המשך לתואר מתקדם, עם אפשרות לפתח קריירה אקדמית.
  • המשך לתואר מתקדם בתחום מדעי אחר (לאחר השלמות מתאימות).
  • הוראת מתמטיקה באוניברסיטה\מכללות.
  • הוראת מתמטיקה בבתי ספר (לאחר השלמת תעודת הוראה ו\או דרישות אחרות של משרד החינוך). 

ראו גם בקישורים כאן.

 

מה ההבדל בין לימודי מתמטיקה בתיכון ובאוניברסיטה?

ההבדל העיקרי הוא בגישה. בתיכון הדגש הוא על למידת שיטות חישוב וביצוע חישובים, לעיתים רבות בלי הסבר ועם הרבה תרגול ושינון. לעומת זאת, לימודי המתמטיקה באוניברסיטה הם הרבה יותר רעיוניים, עם דגש רב על הבנת המנגנונים וההגדרות שמתחת לפני השטח. למעשה, שנה א' היא שנה שמטרתה ללמוד את שפת המתמטיקה, ויש מידה לא קטנה של חזרה על החומר של התיכון מנקודת מבט מודרנית ומדעית יותר. בהמשך התואר נחשפים לחומר מתקדם יותר.

מה הסיכויים שלי להצליח בלימודי המתמטיקה?

אם הייתם תלמידים טובים במתמטיקה בביה"ס התיכון, תוכלו להניח שתסיימו בהצלחה את לימודי הבוגר במתמטיקה אם תשקיעו בהם את המאמץ הדרוש. 

עם זאת, חשוב לדעת שלימודי המתמטיקה באוניברסיטה עמוקים וקשים יותר מבתיכון. כמו לימודי שפה, דרוש זמן ומאמץ עד שמגיעים אפילו למיומנות בסיסית. התואר תוכנן כדי לאפשר זמן הסתגלות, אך הקצב עדיין גבוה והקורסים מלאים ברעיונות חדשים שעיכולם דורש מאמץ אמיתי. לכן, גם תלמידים שהצטיינו בלימודי המתמטיקה בתיכון יצטרכו להשקיע מאמץ ניכר בלימודים על מנת להצליח.

 

כיצד עלי להתכונן ללימודי המתמטיקה באוניברסיטה?

חשוב מאוד שתתכוננו ללימודי שנה א' במתמטיקה, כי הם המפתח להצלחה בכל לימודי המתמטיקה לתואר הבוגר. עבור רבים זו השנה הקשה ביותר, מאחר שהיא כרוכה בהסתגלות לרעיונות חדשים וזרים. החוג מציע כמה כלים שיכולים לעזור:

אילו מסלולי לימוד יש במתמטיקה?

בגדול, קיימים המסלולים הבאים:

  • מתמטיקה חד חוגי, בסיום הלימודים מקבלים תואר בוגר במתמטיקה. ישנם שני תת-מסלולים, רגיל ומורחב. ההבדל הוא בעיקר בהיקף לימודי המתמטיקה (התואר הרגיל מאפשר יותר נקודות מחוגים אחרים). במסלול הרגיל, יש ללמוד גם חטיבה מחוג אחר.
  • מתמטיקה דו-חוגי, כלומר בשילוב עם חוג אחר. בסיום הלימודים מקבלים תואר בוגר במתמטיקה ובחוג הנוסף. פרטים על החוגים שניתן לשלב בתואר כזה אפשר למצוא כאן.
  • מתמטיקה במגמת הוראה. התכנית מורכבת מלימודי מתמטיקה רגילים בשילוב עם תכנית של ביה"ס להוראה. בסיום התלמיד מקבל תואר בוגר במתמטיקה ותעודת הוראה. התואר משלב קורסים בחינוך.
  • חטיבה במתמטיקה. זו דרך לשלב לימודי מתמטיקה בהיקף מצומצם בתוך תואר בתחום אחר. בסיום הלימודים מצויין בתעודת הבוגר שהתלמיד השלים חטיבה במתמטיקה. אפשרות זו אינה מקנה תואר ראשון במתמטיקה ואינה מאפשרת המשך ללימודי מוסמך במתמטיקה.

 

מה ההבדלים בין מסלולי הלימוד השונים?

ההבדלים בין המסלולים מתבטאים בעיקר בהיקף היחסי של קורסי מתמטיקה וקורסים מחוגים אחרים. בתואר חד-חוגי רגיל או מורחב, הקורסים ממתמטיקה (חובה+בחירה)  הם בהיקף של 93 ו-77 נקודות זכות, בהתאמה. במסלולים הדו-חוגיים הדרישה לרוב נעה בין 62 ל-70 נ"ז, ומשתנה ממסלול למסלול. כמו-כן במסלול המורחב יש יותר קורסי חובה (יש לבחור 6 מתוך קורסי החובה-בחירה במקום 3), וישנם גם הבדלים קלים ברשימת קורסים שמקנים נקודות זכות לתואר.

מה מקנים לימודי המתמטיקה במגמת הוראה?

ראשית, זהו מסלול המרחיב את לימודי המתמטיקה האחרים ולכן כולל את אותה הכשרה מתמטית כמו המסלול עליו הוא מתבסס (רגיל או מורחב). לכן למודים אלה מקנים את כל אפשרויות ההמשך של תואר במתמטיקה, לרבות אפשרות להמשיך לתואר מתקדם (בתנאי כמובן שעומדים בתנאים לכך).

בנוסף על כך, סיום לימודי המתמטיקה במגמת לימודי הוראה מקנה לתלמידים את כל הזכויות של תעודת הוראה במתמטיקה (שימו לב, שכדי ללמד מתמטיקה בבי"ס יש גם לעמוד גם בתנאים נוספים שמציב משרד החינוך, למשל יש לעשות סטאג' בהוראה).

לתלמידי שנה ב' או ג' במגמת ההוראה מוצעות מלגות של מפעל הפיס ומשרד החינוך. בעבר היו מקרים בהם תלמידים שפנו ישירות לתכנית המלגות נתקלו בבעיות ובאי-הבנות. אם פניתם וקיבלתם תשובה שלילית בגלל אי-עמידה ברף הציונים של משרד החינוך, אנא פנו למזכירות החוג למתמטיקה בטלפון 02-6584748.

 

האם אפשר לשלב תואר במתמטיקה עם לימודים בחוג אחר?

תואר בוגר תמיד משלב בתוכו מידה מסויימת של לימודים בחוג אחר. חלק מחובות התואר הם בחוגים אחרים, כמו קורס תיכנות וקורסי אבני פינה. בנוסף, במסלול החד-חוגי חובות המתמטיקה ממלאות רק חלק מנקודות הזכות הדרושות לתואר, ואת יתר הנקודות אפשר להשלים גם מחוגים אחרים. בנוסף, במסלול מתמטיקה חד-חוגי רגיל יש חובה להשלים חטיבה בחוג אחר.

וכמובן, במסלול לימודים דו-חוגי, באופן טבעי הלימודים משולבים עם לימודים בחוג אחר.